Tiyatro Keyfi Hakkında

Doktor Cüneyt Arkan ve uluslararası yönetmen Kemal Başar’ın birlikte bir uluslararası şirket olarak kurdukları Emma Gösteri Sanat Hizmetleri Limited Şirketi’nin lider markası olan ve sanat yönetmenliğini Kemal Başar’ın üstlendiği Tiyatro Keyfi, 2013’ten bugüne repertuar tiyatrosu olarak faaliyet göstermektedir. 5. yılına giren Tiyatro Keyfi, bu süreçte “Rain Man”, “Shakespeare’in Bütün Eserleri – Hafif Kısaltılmış”, “Romeo ve Juliet” (Kukla, bir Romen tiyatrosu ile ortak yapım), “Cahide Sonku”, “Ted Bundy”, “Camille-Taşın Kalbi” ve “Çocuk İstiyorum” eserlerinin yapımını gerçekleştirdi. “Gözlerin Ardında Müzikal” ise Şubat ayında prömiyer yapacak.

Bugün Borusan Oto Dolmabahçe Sahne’nin desteğiyle kendi salonunda, üslubu olan bir repertuar tiyatrosu olarak eserlerini sahnelemekte, bunun yanı sıra turne kapsamında ülke genelinde pek çok ilde temsil vermektedir.

Büyüyen yapımlarıyla ana sahnesi dışında İstanbul’da kimi başka salonlara da yayılmaktadır.

Avrupa’da da yönettiği büyük ölçekli prodüksiyonlarla tanınan, Devlet Tiyatroları’nda yöneticilikler yapmış, Türkiye ve Avrupa’da 70’e yakın oyunu yönetmiş olan sanat yönetmenimiz Kemal Başar’ın önderliğinde ülkemizden ve yurtdışından alanlarında en iyi isimlerle projelerini yaratan Tiyatro Keyfi, bir Avrupa tiyatrosu olma hedefindedir.

Almanya Frankfurt’taki sahne Emma Bühne’nin açılış faaliyeti sürmektedir. O sahneyi merkez alarak Tiyatro Keyfi ve diğer Türk tiyatrolarının Avrupa turnelerini yapacak, ayrıca Alman dilinde prodüksiyonlar gerçekleştirecek, Almanya’daki azınlık gençlere tiyatro dersleri vererek Almanya’ya entegrasyonlarına katkıda bulunacaktır.

Kuruluşundan bugüne…

Dan Gordon’un ünlü filmin senaryosundan oyunlaştırdığı “Rain Man” Türkiye’de ilk kez sergilendi. Kemal Başar’ın yönettiği eserde Reha Özcan, Devrim Evin, Tamer Levent, Ece Özdikici, Hakan Eke ve Burcu Görek rol aldı. Reha Özcan, bu eserdeki rolüyle Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülünü aldı.

Kukla tiyatrosu alanında dünyaca ünlü yönetmen MC Ranin’in yönettiği, insan ve kuklaların birlikte oynadığı “Romeo ve Juliet”in provalarını ve prömiyerini Romanya’da, Tony Bulandra Tiyatrosu ile ortak prodüksiyon olarak gerçekleştirdi. Eser, Babel Uluslararası Tiyatro Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti.

Seri katillerin en acımasızı olarak nitelendirilen Ted Bundy isimli oyun, gerçek bir profili ele almaktadır ve kadın cinayetlerine dikkat çekmeyi amaçlar. Ülkemizde de ne yazık ki henüz önlenemeyen kadın cinayetleri konusunda toplumun sağduyusunu üzerine çekmeyi başaran Ted Bundy oyununa basın da geniş yer vermiş, konuya dikkat çekilmesi sağlanmıştır. Reha Özcan ve Kemal Başar oynuyor.

Çoğunlukla kadın olduğu için yeteneği bastırılmaya çalışılmış, çoğu zaman görmezden gelinmiş veya önemsenmemiş, Rodin’in yıkıcı tutumu ile onun gölgesinde kalmış ve akıl sağlığını yitirerek hayatının son otuz yılını akıl hastanesinde geçirmiş üstün sanatçı heykel tıraş Camille Claudel’in gerçek yaşam öyküsünü ele alan “Camille” adlı oyunu ülkenin çağdaş yazarlarından Kosta Kortidis yazdı, Kemal Başar yönetti. Begüm Topçu Turay, Kubilay Tunçer ve Serap Yılmaz rol alıyor.

Döneminin önemli isimlerinden, Türkiye’nin ilk kadın yapımcısı Cahide Sonku’nun hayatı, erkek egemen bir dünyada var olmaya çalışan bir kadını başarıları ve zayıflıkları ile ele alan Cahide Sonku Müzikali, seyirciyi önemli kadın ikonlarından Cahide Sonku ile tanıştırdı. Çağdaş yazarlarımızdan Gökhan Erarslan’a ısmarlanan eserin yönetmenliğini Kemal Başar üstlendi.

Londra West End’de 10 sezondan fazla oynanarak rekor kırmış bir komedi olan “Shakespeare’in Bütün Eserleri” oyunu bu büyük yazarın eserlerinden ana temaları ele almakta ve tüm roller 3 erkek oyuncu tarafından oynanmaktadır.

Kemal Başar’ın yönettiği, Türkiye’de ilk kez sergilenen bu eserde oyuncular, 2013-2014 sezonunda Yılın En Başarılı Genç Oyuncuları Ödüllerine layık bulundu.

Temponun hiç düşmeyen, Kabare Sihirbazlığı denen baştan sona interaktif oyun olan Aşk ve Mucize Ekstravaganza, Kubilay Tunçer tarafından yaratıldı. Eşkiya Dünyaya Hükümdar olmaz, Bir Zamanlar Anadolu’da gibi büyük filmlerde önemli rollere hayat veren Kubilay Tunçer, hem tiyatro oyunculuğunu hem de yazarlığını ustaca kullanarak, şovu bütünüyle tiyatral bir sahneleme ile sergiliyor. Ayrıca, Akıllı Çocuklar Kulübü adında çocuklara yönelik sihir-tiyatro oyununun da tasarlayıcısı ve oyuncusu.

Bekir Aksoy’un yazdığı Çocuk İstiyorum, hayat, evlilik ve ilişkiler üstüne incelikli, güncel, şahane bir komedi. 5. sezonun yeni eserlerinden olan oyun sıkı bir mizah taşıyor. Usta oyuncular Çiçek Dilligil, Bekir Aksoy, Kemal Başar oynuyor. Turgay Kantürk yönetiyor. Oyun 12 Ekim 2017’de prömiyer yaptı.

Repertuarında, kimi ülkenin önemli yazarları tarafından sipariş üzerine yazılmış, önemli oyuncu ve tasarımcılarla hayat bulan eserler ile seyircisiyle buluşuyor.

Tiyatro Keyfi, Emma Gösteri ve Sanat Hizmetleri Limited Şirketi’nin bir markasıdır.

Yönetim: Cüneyt Arkan, Kemal Başar
Sanat Yönetmeni: Kemal Başar
Müdür: Metin Çanak
Sorumlu Direktör: Savaş Alp Başar
Genel Koordinatör: R. Onur Duru
Medya İletişimi: Murat Zor
Turne Manajeri: Oğuzhan Güler
Sanat Teknik Direktörü: Yüksel Aymaz
Kostüm Direktörü: Mine Erbek Gökbuget
Yetkili Fotoğraf Sanatçısı: Ali Kabaş
Saç ve Makyaj Stilisti: Mehmet KasapoğluİLKELERİMİZ

*Tiyatro Keyfi bir repertuar tiyatrosudur.

* Metin ya da yönetmen yerli de yabancı da olsa Tiyatro Keyfi’nin eserlerinde minimalist, geleneksel tiyatromuzdan yola çıkan, ancak çağdaş sahnelemeler yapılır.

* Sezonun repertuarı 1 yıl öncesinden bellidir. Repertuarımızdaki çağdaş eserler

* Ülkede ilk kez sergilenen metinleri ve klasikleri minimalist bir üslupla, orta oyunundan yola çıkan sahnelemelerle yapar.

* Yalınlık ve seyirciye yakınlık esastır.

* Eserlerimizin tümü biletlidir.

* Davet ettiklerimiz, gazeteciler, yakınlarımız dışında oyuncu, eleştirmen, ödül jürisi üyesi dahil kimseye ücretsiz verilmez. (Tiyatronun oldukça pahalı yapılan bir iş olduğunun en iyi tiyatro çevresinin bilmesi gerekir.)

* Tiyatro Keyfi tiyatronun evrensel kurallarına uymaya özen gösterir.

* Uluslararası ilişkilere önem verilir. Tiyatro Keyfi bir Avrupa tiyatrosu olmak için çalışır.