Kemal Başar

1963 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji’ni ve MSÜ Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirip Devlet Tiyatrosu ailesine katıldı. Yönetmen, oyuncu, eğitmen ve çevirmen...

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Yurtdışı İlişkiler Birimi’nin kuruculuğu, yöneticiliği, ayrıca Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kadrolu sanatçısı olduğu Bursa ve Ankara Devlet Tiyatroları’nda birçok eserde önemli roller oynadı.

Yurtdışında yönettiği Shakespeare eserleri ve müzikallerle tanındı. Avrupa’da halen pek çok eseri sergilenmektedir.

Halihazırda, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde oyunculuk yapıyor. Ayrıca, Kurtlar Vadisi Pusu, Kod Adı gibi dizilerde, Signora Enrica, 72. Koğuş, Göl Zamanı sinema filmlerinde oynadı.

Romanya, Polonya, Ukrayna, Finlandiya, Yunanistan, Rusya, Bulgaristan, İsviçre, İngiltere ve Moldova’daki kimi uluslararası festivallere, toplantılara eserleriyle ya da seçici, danışman, workshop yöneticisi, panelist ve konuk olarak defalarca katıldı. Eserleri yurtiçi ve yurtdışında birçok ödüle layık görüldü.

2013’te Emma Gösteri Hizmetleri Ltd.’nin kurucularından biri olarak iş hayatına atıldı, şirketin ve onun bir markası olan Tiyatro Keyfi’nin sanat yönetmenliğini üstlendi. Sanatçı iyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve bir erkek çocuk sahibi...