Gözlerin Ardında – Özgün Akustik (Müzikal)

Gözlerin Ardında – Özgün Akustik (Müzikal)

“Gözlerin Ardında” down sendromlu oğlunun doğumundan sonra hayatı tamamen değişen, kendini oğluna adayan, çevresindeki herkes tarafından yalnız bırakılan bir ressam annenin öyküsü. Dünyanın neresinde sergilense ses getiren metnin yazarı ünlü çocuk romanları yazarı İsrail’li Nava Semel.

“Hepimizin ablak ifadesi, çekik gözleri var, ama biz onları saklayabiliyoruz”…

Tiyatro Keyfi’nden çok farklı bir oyun… Ünlü pop sanatçısı Özgün ve orkestrası sanatçının çok bilinen şarkıları ve eser için yeni yaptıkları ile canlı olarak sahnede. Down sendromlu oğlunun doğumundan sonra herkesçe yalnız bırakılan anneyi Eda Kandulu oynuyor. Nava Semel’in dünyaca ünlü eseri ilk kez müzikal olarak sahneleniyor. Seyirciyle iç içe sergilenen ve aynı zamanda bir down sendromu farkındalık projesi de olan tiyatro – konser formundaki eseri Kemal Başar yönetti.

Yönetmen Kemal Başar bu metni daha önce 1997’de Romanya’da G.A. Petculescu Tiyatrosu’nda ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 2 kez yönetti. Romanya’daki eser daha sonra Timisoara Ulusal Tiyatrosu tarafından alındı ve 20. sezonunda devam ediyor.  2001’de yapılan Ankara Devlet Tiyatrosu’ndaki yapım ise 4 sezon kapalı gişe sergilendi. Down sendromuna yaratılan duyarlılık nedeniyle Başbakanlık Farkındalık Ödülü’nün sahibi oldu, ülkemizi çeşitli uluslararası festivallerde temsil etti, ödüller ve övgüler aldı.

Yüksel Aymaz, yurtdışında da çalışmaları olan, ülkede yüzlerce eserin ışık tasarımın yapmış biri, ülkenin en iyi ışık tasarımcılarından. Aynı zamanda ülkenin pek çok yerindeki salonların ışık düzenlerini kuran, planlayan bir uzman. Tiyatro Keyfi’nin tüm eserlerinin ışık tasarımcısı, projelerin danışmanı.

Kostüm tasarımcısı Mine Erbek Gökbuget, emekli olduğu Devlet Opera ve Balesi’nde pek çok gösterişli işe imza atan çok tecrübeli bir tasarımcı. Tiyatro Keyfi’nin kimi projelerinde eserlere büyük katkı sağladı.

Sanatsal tarafının yanı sıra bir Down Sendromu Farkındalık Projesi olan eser yenilikçi, sahnelerimizin pek görmediği bir formda, konser – tiyatro projesi olarak sahnelenecek.

Yazan: Nava Semel
Çeviren: Şirin Yener
Yöneten: Kemal Başar
Müzik: Özgün Uğurlu
Işık tasarımı: Yüksel Aymaz
Kostüm tasarımı: Mine Erbek Gökbuget

Oynayanlar:
Özgün Uğurlu
Eda Kandulu

X