Gözlerin Ardında (Konser / Tiyatro)

Gözlerin Ardında (Konser / Tiyatro)

“Gözlerin Ardında” down sendromlu oğlunun doğumundan sonra hayatı tamamen değişen, kendini oğluna adayan, çevresindeki herkes tarafından yalnız bırakılan bir ressam annenin öyküsü. Dünyanın neresinde sergilense ses getiren metnin yazarı ünlü çocuk romanları yazarı İsrail’li Nava Semel.

Yönetmen Kemal Başar bu metni daha önce 1997’de Romanya’da G.A. Petculescu Tiyatrosu’nda ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 2 kez yönetti. Romanya’daki eser daha sonra Timisoara Ulusal Tiyatrosu tarafından alındı ve 20. sezonunda devam ediyor.  2001’de yapılan Ankara Devlet Tiyatrosu’ndaki yapım ise 4 sezon kapalı gişe sergilendi. Down sendromuna yaratılan duyarlılık nedeniyle Başbakanlık Farkındalık Ödülü’nün sahibi oldu, ülkemizi çeşitli uluslararası festivallerde temsil etti, ödüller ve övgüler aldı.

Bu seferki yapımda ön planda Özgün, orkestrası ve tanınan, bilinen şarkılarının yanı sıra sanatçının eser için yaptığı yeni müzikler de var. Yalnızlık temalı eserde oyuncu Eda Kandulu, Özgün’e eşlik ediyor. Müzik ve tiyatronun iç içe olduğu bir sahne gösterisi…

Koreograf Hugo Wolff, Sibiu Dans Festivali’nin yöneticisi, Microbis Dans Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni. Yönetmen Kemal Başar’la daha önce Hamlet, Romeo ve Juliet, Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü (Rock müzikal) gibi eserlerde yurtiçi ve yurtdışında birlikte çalıştı. Ülkemizde tiyatro ödüllerinde en iyi koreograf ödülünü almış (Hamlet) bugüne dek tek yabancı koreograf.

Yüksel Aymaz, yurtdışında da çalışmaları olan, ülkede yüzlerce eserin ışık tasarımın yapmış biri, ülkenin en iyi ışık tasarımcılarından. Aynı zamanda ülkenin pek çok yerindeki salonların ışık düzenlerini kuran, planlayan bir uzman. Tiyatro Keyfi’nin tüm eserlerinin ışık tasarımcısı, projelerin danışmanı.

Kostüm tasarımcısı Mine Erbek Gökbuget, emekli olduğu Devlet Opera ve Balesi’nde pek çok gösterişli işe imza atan çok tecrübeli bir tasarımcı. Tiyatro Keyfi’nin kimi projelerinde eserlere büyük katkı sağladı.

Sanatsal tarafının yanı sıra bir Down Sendromu Farkındalık Projesi olan eser yenilikçi, sahnelerimizin pek görmediği bir formda, konser – tiyatro projesi olarak sahnelenecek.

Ağır set malzemeleri kullanılmayacağından ve az kişili, gösterişli bir yapım olması nedeniyle kolayca hareket edebilen, turne yapabilen, ülkemizin her yerinde sergilenebileceği gibi üst yazıyla kolaylıkla dünyanın her ülkesinde de sahnelenebilecek bir yapım “Gözlerin Ardında”…

Künye:

Proje Tasarım: Tiyatro Keyfi
Yazan: Nava Semel
Yöneten ve dramaturji: Kemal Başar
Müzik: Özgün Uğurlu
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Kostüm Tasarımı: Mine Erbek Gökbuget
Koreografi: Hugo Wolff

Özgün Uğurlu
Eda Kandulu
(Özgün Orkestrası)

 

X