Cahide Sonku (Müzikal Melodram)

Cahide Sonku (Müzikal Melodram)

Cahide Sonku’nun çalkantılı, sarsıcı öyküsü müzikal melodram tarzında izleyiciyle buluşuyor!

Tiyatro Keyfi bu yeni eserinde sanat ve özel yaşamı ile bir döneme damga vurmuş bir efsanenin, sinema ve tiyatro oyuncusu, Türk sinemasında Muhsin Ertuğrul’un açtığı yoldan ilerleyen ilk kadın sinema yönetmeni Cahide Sonku’nun (1919-1981) hareketli ve hüzünlü yaşam öyküsünü çağdaş bir müzikal olarak sahneye taşıyor.

Dillere destan güzelliğinin yanı sıra birçok alanda öncü olan Cahide Sonku; hiç kuşkusuz cumhuriyet döneminin en gözde isimlerinden biriydi. Şehir Tiyatrolarının parlayan yıldızı Sonku, günü geldi sinema yönetmeni olarak da ünlendi ve kendi film şirketini kurdu. Ancak yaşamı tarifsiz kederler ve talihsizliklerle doluydu.

Tiyatro Keyfi, otuz küsur yıl içinde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş böyle bir efsaneye son yıllarda başarılı oyun metinlerine imza atmış Gökhan Eraslan’ın kalemi ile hayat veriyor.  Cahide Sonku’ya sahnede başarılı oyunculuğu ile Gizem Yağız hayat veriyor.

Müzikalin reji ve dramaturjisi Kemal Başar’a ait. Müzik Orhan Enes Kuzu, ışık tasarımı ve çevre düzeni Yüksel Aymaz, kostüm tasarımı Canan Göknil. Eserde Erhan Yazıcıoğlu, Hakkı Ergök ve Neslihan Yeldan da sesleriyle yer alıyor.

Oyunun Künyesi:

Yazan: Gökhan Erarslan
Yöneten ve dramaturji: Kemal Başar
Müzik: Orhan Enes Kuzu
Çevre ve Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Kostüm Tasarımı: Canan Göknil
Cahide Sonku: Gizem Yağız

Oyun Süresi: 70 dakika (Tek Perde)

Fragman:

 

X